Повече от 20 години, наред с високото ниво на подготовка по задължителните предмети, учениците в ЧОУ “Света София”с огромно желание посещават и занимания по танци, театър, музика и пиано. Заниманията с музика помага изключително много на децата да се отдадат на емоциите си, да се преборят с безпокойството и да развият нови, неподозирани умения за учене и разбиране. Дори и да не станат професионални музиканти, а само да се научат да свирят, да четат ноти, да разбират партитури. Светът на музиката им разкрива едно безценно богатство, цял един нов свят. Срещнахме се с нашия прекрасен преподавател по пиано, Мария Момирова, за да научим малко повече за това - как протича обучението в ЧОУ “Света София”
Музикалните деца се проявяват от най-ранна възраст, те започват да тананикат, да пеят след първата си година. Чувството за ритъм също много бързо се разпознава. Обикновено, когато слушат музика, се поклащат в такт, танцуват или с играчки възпроизвеждат ритъма.
Родителите могат още от ранна бебешка възраст да започнат работа с тях. Детето трябва да чува гласа на пеещата си майка, независимо дали тя си мисли, че пее вярно или не. В никакъв случай тези песни не трябва да се заместват от запис или видеоклипове, каквито изобилстват в мрежата. Няма майка, която да не може да изпее няколко песни и да ги съпровожда артистично – с движение на ръцете или с някакви бебешки дрънкалки, кубчета.
Всяко семейство си има своята звукова среда, има музикален вкус, но към него трябва ежедневно да бъде прибавена и 4-5 минутна бавна и спокойна класическа музика.
И така, до 5-6 годишна възраст детето има някакви натрупвания, т. нар „музикално слухови представи“, които в училищната възраст могат да бъдат разширени със занимания с музикален инструмент.
В ЧОУ ”Света София” заниманията с пиано са част от общата художествена култура на децата. Работим с тях веднъж седмично по 30 минути. Крачките, с които напредват, на пръв поглед изглеждат малки, но са много целеустремени.
Първо, задължително децата развиват дисциплина. Те прекарват много часове в училище, но въпреки това успяват да намерят време и за свирене. Изисква се една много голяма самодисциплина. В рамките на една учебна седмица детето всеки ден да отделя поне десетина минути за да свири, но отново подчертавам - всеки ден, за да се подготви за следващия урок и да преминем заедно една крачка напред.
Така че заниманията с музика на първо място възпитават една дисциплина, след това трудолюбие. Изучаването на пиано може да помогне на децата да преодолеят състоянието на възбуда, да бъдат по концентрирани и да контролират емоциите си.
На пиано се свири с две ръце, еднакво сръчно. Да правиш еднакви неща с двете ръце и да правиш различни, а често и противоположни, докато ръцете ти пътуват по 88 клавиша, никак не е лесно, както и да изглежда отстрани. Децата, които се занимават с пиано, са много по практични при решаването на проблеми, по-креативни са и могат да правят повече неща едновременно.
и страдат по-малко от депресия, тревожност и самота. Не само свиренето намалява стреса. Слушането и възпроизвеждането на музика повишава прага на болката, кара ни да издържаме в по-сложни моменти.
вътрешният и мелодичният слух, метроритмичното чувство и всички онези други неща, които стъпка по стъпка ги водят към една красива и все по-сложна музика, която те с все с по-голямо удоволствие изпълняват.
Да, категорично. Музиката е цял един нов свят. Те проявяват любопитство, търсят все повече нови и нови музикални произведения. Вдъхновени от по-опростените мелодии, които свирят, те откриват в тях фрагменти от класически произведения и винаги ги стимулирам да ги слушат.
В София има много добри формати за деца и аз настойчиво ги насочвам да се докосват до тях.
Кратката цел на нашето обучение, е детето след някакъв период от време да няма нужда от учител. Да е така ограмотено, че да може само да намери ноти, любима мелодия и да има нужната музикална грамотност да ги научи само. Другата цел е да създадем любов към музиката в тях.
Мисля, че подпомага обучението по математика. Музиката много тясно кореспондира с точните науки. Тя дава и един друг вид мислене, съвсем различна знакова система. Езикът на музиката – нотите - и цялата музикална тъкан, изписана в една нова езикова организация, развива интелекта по един неповторим начин.